Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nejlepší filmové honičky

23. 1. 2010

Tak v tomto článku, jak je již z nadpisu jasné bych se chtěl mrknout na zoubek těm nejlepším honičkám ze stříbrného plátna. Hned na začátku bych chtěl podotknout, že tento seznam je samozřejmě subjektivní a úmyslně jsem vybral pouze ty, kde hlavní role hrají americké bouráky. Také chci říci, že se nejdená o nějaký žebříček, tudíž filmy zde nejsou hodoceny od nejlepšího k nejhoršímu, pouze je to jakýsi souhrn pro mě těch nejlepších.

 

BULLITT (Bullittův případ) 1968

Myslím, že u tohoto filmu nemusím sáhodlouze popisovat děj, jelikož ho naprostá většina fanoušků musela vidět. Pro mě je to prakticky začátek mé záliby v muscle cars. Hlavním hrdinou je velký motorista a frajer Steven McQueen. Je to vlastně detektivka a sama o sobě nemá s autama nic společného. Je zde ovšem dnes již naprosto legendární a pro mnohé příznivce (mezi nimi jsem i já) nepřekonatelná honička uličkami San Francisca dvou skvostů mezi amerikami - na jedné straně zelený Ford Mustang GT390 ročník 1968 řízený právě Stevenem, a na straně druhé stejně starý Dodge Charger. Tato honička byla velým průkopníkem- trvá neuvěřitelných cca 10minut a ani na chvilku nenudí. Nebyly zde použity prakticky žádné triky. Tato scéna se natáčela po 3 týdny a byly na ni požity jak 2 Mustangy, tak i dva Chargery (původně měl být použit Ford Galaxie, ale byl příliš těžký). Obě káry se chvílemi proháněly až 110mph, Charger šestkrát ztratil poklici (v několika scénách se opakující záběr). Jelikož scéna byla snímána několika kamerami v různých úhlech (chtěli vytvořit dojem, že se jedná vždy o jinou ulici), došlo i k několika chybám- již zmiňované poklice, obě auta čtyřikrát míjejí stejny VW brouk. Chargera dokonce narazil do kamery a tento menší šrám je později trochu viditelný. Přes všechny tyto nedostatky je stále tato honička považována za jednu z nejlepších v historii kinematografie. Pro mě je skvostná také především díky autentickým zvukům dvou nadupaných bigblocků.

 

 

 

 

DEATH PROOF (Auto zabiják) 2007

Tento film se vešel do mého seznamu ze dvou důvodů - za prvé je jeho autorem Quentin Tarantino, za druhé v něm můžeme shlédnout hned 4 klasické skvosty muscle cars. Děj snímku zde popisovat nechci. Zaměřím se pouze na auta. V první části jezdí hlavní postava Stuntman Mike (Kurt Russell) v Chevy Nova 1971 s parádní kačenkou jako znak auta. Tato část je spíše o dialozích, až na konci je věnováno pár minutek Chevymu. Velká honička přichazí až prakticky v závěru filmu. V ní pronásleduje Mike ve svém Dodgi Charger 1969 kaskadérky, které se rozhodly zablbnout si v dalším Dodgi, tentokrát to byl Challenger 1970 (zde klasické tarantinovská vzpomínka na Vanishing point). Celá scéna trvá opět okolo 10 minut. Pro mě to je docela srdcovka, jelikož Charger i Challenger jsou pro mě jakýmsi svatým grálem mezi amerikami. Tím čtvrtým bourákem je epizodní role Fordu Mustang Grande 1972 (velmi podobný Eleanor z originálu Gone in 60 seconds- opět odkaz Tarantina). Jen škoda, že až na Mustanga vlastně všechny auta zrušili na padrť.

 

GONE IN 60 SECONDS (60 sekund) 1974

Naprostá klasika filmových honiček! Děj celého filmu je prakticky o ničem- parta zlodějíčků chce během několika dní ukrást 48 aut všech možných značek. Všechny jsou úspěšně ukradeny krom jediného- Fordu Mustang Mah I 1973 s krycím jménem Eleanor. Toho si řežisér, scénarista a hlavní hrdina H.B. Halicki nechává nakonec a může tak začít snad nejdelší honička v historii kinematografie. Trvá 34 minut, bylo poškozeno nebo úplně zničeno 93 aut, Halicki při snaze utéct policii projel 5 městy, všechna poničená policejní auta získal v městské aukci roku 1972 za cca 200USD/ks. Pro film vlastně ani neexistoval žádný oficiální scénář, většina dialogů bylo improvizovaných. Sám Halicki se několikrát vážně zranil při nehodách, které se během natáčení staly. Celý film je zkrátka o této honičce, kterou opravdu stojí za to vidět a doporučuji ji všem milovníkům aut a amerik zvláště.

Nesmím zapomenout ani na remake z roku 2000 s Nicolasem Cagem a Angelinou Jolie. Je to klasický remake pro mladou generaci. Oproti původní verzi se více klade důraz na příběh a proto i trpí samotné honičky. Eleanor je zde zastoupena Shelby GT 500 1967, honička trvá asi 8 minut. Obě mají společný závěrečný několikametrový skok- ovšem v originále je autentický, v remaku hodně počítačově dodělávaný.

 

 

Vanishing point 1971

Další klasický americký film se spoustou parádních amerik. Co se týče děje- je to jakási filozofická jízda bývalého závodníka a policistu Kowalskiho, ktrerý ztratí svou lásku a tak i chuť do života. A tak se vydá na cestu z Denveru až do San Francisca, při níž neustále uniká hordě policistů. Musím říct, že tento film se mi opravdu líbil i přes jeho jednoduchost a přímost. A hlavně je opět plný skvělých a rychlých amerických korábů. Hlavním hrdinou je muscle car s velkým M- bílý Dodge Challenger 1970, jeden z mých nejoblíbenějších modelů, takový žralok. Na nátačení bylo od Chrysleru zapůjčeno osm Challengerů R/T 440ci, při závěrečném nárazu do buldozerů byla použita karosérie z Camara 1967, která byla naložená výbušninami (na chvilku můžete i zahlédnout v čase 1:33:21 v levém dolním rohu štítek CAMARO). Během honiček s policisty narazí Kowalski např. na Plymouth Belvedere 70, Dodge Coronet 70, Dodge Polar 68, samozřejmě v menších rolích se setkáme i s mnouha dalšímy kousky. Délka honiček se ani nedá změřit- film trvá cca 95 min a z toho minimálně hodinu probíhají různé honičky. Pro ukázku uvádím pouze trailer.

PS: V roce 1997 byla natočená předělávka s Vigo Mortensenem, ale jak platí téměř vždy- na klasiku to nemá.

 

TOPlist

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ronin

(Elsa, 29. 10. 2010 13:26)

Ahoj,
přečetla jsem si o tvých oblíbených filmových honičkách a napadlo mě, jestli znáš film Ronin. Je tam jedna z nejlepších autohoniček všech dob, pětkový bavorák versus peugeot, a je to natáčeno klasicky,v ulicích, bez počítačových triků, jen s kaskadéry, a je to prostě nářez. Možná, že to znáš, ale jestli ne, tak rozhodně to stojí za to. Mimochodem skvělé klasické honičky, v nočních ulicích města, měl už Delon ve svých kriminálkách, třeba Kdo nastaví kůži, Tři muži na zabití,...

Re: Ronin

(Saša, 9. 11. 2010 23:01)

Ahoj,
film Ronin znám a musím uznat, že je dobrá...jak jsem již psal- skvělých filmových honiček je mnoho. Já jsem se pouze zaměřil na ty, ve kterých účinkují ameriky zlaté éry 60. a 70.let